מה לעשות עם רווחים לא מחולקים בחברה?

מה לעשות עם רווחים לא מחולקים בחברה?

בעלי עסקים קטנים רבים, אשר מצליחים מסחרית נתקלים באותה בעיה, מה לעשות עם יתרת הרווחים? את חלקם משקיעים חזרה בעסק אבל חלק אחר רצוי להשקיע באפיק אחר אשר אינו תלוי בעסק על מנת לצמצם סיכון.

איך עושים את זה? לעוסקים מורשים כל הרווח ממוסה ברמה האישית ופתוחות בפניהן מגוון אפשרויות כמו לכל צרכן אחר. לבעלי חברות קטנות יש דילמה: האם למשוך את הרווחים מהחברה או להשקיע באמצעות החברה? משיכת הרווחים מהחברה כרוכה בתשלום מס רווחי הון לא מבוטל בגובה 25% ובעלי חברות מעדיפים לפעמים להשקיע דרך החברה עצמה ולא למשוך את הרווחים. כך הם יכולים להשקיע את מלוא סכום הרווחים שברשותם ללא חלוקת הרווח.

אך אפיקי ההשקעה העומדים לרשות חברות בע״מ שונה ומצומצם מאשר לאנשים פרטיים. חברות לא יכולות להשקיע בנדל״ן בדומה לאנשים פרטיים שכן המיסוי עליהם שונה. בנוסף החשיפה שלהם לשוק ההון ומוצריו מוגבלת. המערכת הבנקאית, שבעבר היתה גם פוטנציאל לחיסכון באמצעות אפיקי הפקדונות השונים גם לא מייצרת אלטרנטיבה ראויה. הריבית על פקדונות בבנק אפסית ואפשרויות המימון החוץ בנקאיות האטרקטיביות כבר לא דורשות מבעלי חברות להחזיק פקדונות גדולים.

יונתן ברנד, מנכ״ל הבנקאים, בנקאות מימון לעסקים בלי בנק מספר על הדילמה של הלקוחות: ״הרבה חברות קטנות אבל מצליחות נמצאות בסיטואציה הזו, מדובר על חברות עם בעל שליטה אחד או שניים שמרגישים שיותר נכון להם להשאיר את הרווחים בחברה ולהשקיע בפעילות שלא קשורה לעסק״. האם האפיקים החוץ בנקאיים עובדים? ״בעלי עסקים מבינים שכמו שהם צורכים אשראי חוץ בנקאי גם קולגות אחרים שלהם, חברות מוצלחות אחרות עושות את זה ולכן במקום לתת לבנק לתווך את האשראי הם מעדיפים לתת לחברת בנקאות פרטית לעשות את זה״ אומר ברנד ומוסיף ״אנחנו מבינים בעלי חברות ואנחנו דומים להם מאוד, גם אנחנו חברה פרטית כמוהם, שעובדת קשה ובצורה יעילה ורזה כדי להצליח. זה מדבר אליהם הרבה יותר מאשר הבנק. הפקידה שעובדת מולם הוציאה חשבונית פעם בחיים שלה? היא יודעת מה זה להרוויח כסף מפעילות שהיא יצרה?״. ברנד מציין כי מרבית ממשקיעי הבנקאים הן חברות קטנות בינונית בעצמן.

אין פתרון בית ספר להשקעות הרווחים הצבורים בחברה וכל בעל שליטה צריך להחליט האם עדיף לחלק את הרווחים ולשלם מס או להשקיע באמצעות החברה. מה שבטוח, חשוב מאוד להשקיע את הרווחים ואין סיבה להשאיר אותם בפק״מ אשר אינו צובר ריבית ואינו נדרש לטובת האשראי.

האמור אינו מהווה ייעוץ מס או ייעוץ השקעות משום סוג. אין באמור כדי להוות הצעת לציבור בשום צורה.

Reader Interactions